GDO KAMUOYU BİLGİLENDİRME

GDO ile ilgili bilimsel araştırma sonuçlarına göre antibiyotik direnci-transfer edilen genin bünyemizdeki faydalı bakterilerle birleşip bağışıklık düzenini bozması-toksik etki yaratması, alerjik etki yaratması,  kanser riski, doğum anormallikleri, kısırlık vs GDO’lu pirinçte A vitamini eksilmesi ile ilgili gece körlüğü vakalarının artması türleri etkileyip ekolojik dengeleri bozması bilinen gerçeklerdir.

Gen zincirleri 1500 halkadan oluşur halka değişimi yapıldığı zaman etken olan genin özellikleri diğerini baskılar ve istenilen değişim sağlanmış olur, örneğin; soğuğa dayanamayan bitki türüne balık geni dayanma gücü az olan çabuk bozulan domatese tavuk geni aşılanması gibi,

Anavatanı ve genlerini sadece GAB ait olan ve ilk bilinen tarih 4000 bin yıllık geçmişe dayalı kırmızı mercimeği anavatanın dışında yetişme olanağı yok denecek kadar azdır ama GAB dışında dünya genelinde sadece Suriye Türkiye sınır topraklarının ve iklimi güneydoğu ile benzeşen Hindistan’ın bir bölgesinde yetişme şansı vardır. Dünyanın diğer bölgelerinde yetişmeme sebebine gelirsek ekiminden sonra gübre istemeyen sıcağı seven çok fazla su ihtiyacı olmayan bu ürün Türkiye de sadece Kuzey 36-37 enlem aralıklarında GAB‘de (iklimi ile ilgili) bölgesinde yetişmektedir. Türkiye’nin tüm bölgelerinde ekilmiş olup sonuç alınamamıştır aynı paralelde olan Akdeniz bölgesinin iklimine dahi uyum sağlayamamaktır. Türkiye coğrafi konumu itibari ile Kuzey 36-42 enlemler arasındadır. Enlem aralıkları 111 km’dir. 38. Enlemde yetişmeyen bir bitkininin, kuzey 60-70 enlem arasında bulunan Kanada gibi buzullar ülkesinde yetiştirilmiş olması mucizeden daha çok genetiğiyle oynanarak mümkün olabilir. İthal mercimeğin gerçek mercimek olduğu şüphelidir.

Güneydoğuda 11’inci ayda ekilip mart, nisan yağışlarından nasibini alıp en az 45 gün çiçeklenme ile taneye dönme aralığı olan güneydoğu güneşi ile fotosentezi gerçekleşen bir ürün Kanada da 4’üncü ayda ekilip 9’uncu ayın 5 ile 15’i arası en az 24 rütubette olgunlaşması ve kırmızılaşması beklenmeden    (çünkü ayın 15’in den sonra kar ve yağışlar başlayacaktır Kanada da iklim gereği) biçilip uzun uzadıya kurutma kulelerinde ısıl işleme tabi tutularak hem kızarması (renk değişimi) hem kuruması sağlanıp ısıl işlem görmesi hesabı ile tekrar ekildiğinde tohum olarak bile kullanılamayan ucube bir bitkidir.

Yerli kırmızı mercimeğin protein değeri 23,7, karbonhidrat değeri 57,4, yağ değeri1,3 kalsiyum değeri 68, kalori değeri (enerji) 351 genetiği ile oynandığında pirinçte olduğu gibi mercimeğin de değerleri değişir. Son olarak firmamız 25 yıllık birikimi ile rüştünü ve çizgisini ispatlamış bir firmadır. Türkiye’de As Besin dışında sadece yerli mercimek üretimi yapan firma yoktur. Velhasıl gururla söylüyoruz yerli kırmızı mercimek üretimi yapan tek firmayız.